Domov bol pre mňa vždy tým najlepším miestom na svete a preto ho rada skrášľujem. Po zime potreboval trocha vstať z popola. Vianočné a zimne ladené ozdoby leteli do krabice a náš byt ostal taký nijaký. Pekný, ale bez akéhosi šmrncu. Nejaký čas som ho tak nechala, lebo som jednoducho nemala náladu kvôli tomu, čo sa aktuálne na Ukrajine deje. Zároveň si však z rovnakého dôvodu svoj domov vážim tak, ako nikdy predtým. Postupne na mňa prišla chuť ho trocha osviežiť, a musím povedať, že mi to výrazne zlepšilo moju v poslednej dobe ponurú náladu.

Neviem, či to je tým, že som vegánka, ale zajačikovské a vajíčkové dekorácie ma veľmi neberú, tak som išla prekutrať moju obľúbenú stránku FAVI.sk. Pre jarnú inšpiráciu odporúčam vyhľadávať cez vidiecky a provensálsky štýl – takto nájdete dekorácie, textil a ďalšie drobnosti s kvietkami, vtáčikmi a ďalšími jarnými motívmi. Pre tradičnejšie ozdoby si môžete prezrieť sekciu Veľká noc. Na FAVI som strávila veľmi veľa času keď sme byt zariaďovali a je to moja srdcovka, pretože e-shopy nemusíte prehliadať jednotlivo a šetrí to veľa času.

No a ako som osviežila náš domov a dala mu dotyk jari?

1. Zeleň

Rastliny, kvietky, odrezky odpočívajúce vo vode kým príde čas zasadiť ich, rastúce klíčky, bylinky, bahniatka. Čím viac, tým lepšie. Začala som klíčkovať, na policiach mám veľa odrezkov v sklenených vázach, máme doma krásnu bazalku a pažítku a zasadila som pre mačičky mačaciu trávu. Je radosť vidieť to rásť, je radosť sa o to starať.

2. Kvetináče a vázy

Nech má ten život v čom prebývať. Páčia sa mi kvetináče s tváričkami a biele vázy zo smaltu, ktoré vyzerajú trocha ako krhla. V takej váze u nás momentálne prebývajú bahniatka. Pre jarný ráz vyberajte svieže a pastelové farby. Ak ste skôr na prírodnejšie materiály a farby, veľmi pekné sú aj terakotové vázy a kvetináče. Očarili ma napríklad aj miniatúrne fľaštičky, ktoré sa dajú zavesiť a stačí pridať trocha vody a malú rastlinku. Ak ste skôr za nezvyčajné živé doplnky, dajú sa kúpiť aj sklenené gule s otvorom, do ktorých môžete položiť napríklad vzdušnú rastlinu.

3. Motívy prírody na textile

Stačí si kúpiť jednu obliečku na vankúš s jarným motívom a gauč hneď pôsobí trocha inak. Keďže je môj byt sivo-bielo-čierno-zelený, išla som do zeleného okrúhleho vankúša a čierneho vankúša s našitými kvetmi. Ten sa mi veľmi páči. Jar je síce v prvom rade svetlá a svieža, no ak preferujete tmavšie farby ako ja, sústreďte sa na malé detaily. Taktiež som károvanú jesennú utierku zamenila za sivú s drobnými kvietkami.

4. Vymaľovali sme

Naša spálňa žiari novou farbou. Premaľovali sme iba jednu stenu jemným odtieňom zelenej. Izba teraz pôsobí ako oáza oddychu. Špeciálne zelená farba – farba jari – pôsobí ukľudňujúco a je do interiéru veľmi vhodná. Je to iba jedna stena inej farby, ale izba pôsobí úplne inak a mám pocit, že tam trávim viac času.

5. Maličkosti do kuchyne

Kuchyňa je, ako možno viete, miesto, kde sa zdržiavam najviac a jednoznačne si zaslúžila nejaké novinky. Kúpila som si dózu na cesnak, lebo sa mi doteraz povaľoval kade-tade. Milé bodkované tanieriky na koláč či malé raňajky zapadajú do môjho tmavého štýlu, no kvôli bodkám pôsobia trocha viac hravo. Taktiež som si konečne kúpila servírovacie drievko a už silno premýšľam nad tým, ako ho použijem. Zároveň som sa rozlúčila s obitými taniermi, poupratovala som si v policiach a zásuvkách a spravila som reorganizáciu špajze. Som sa trocha aj zase raz čudovala, čo všetko v nej mám, hah.

 V rámci jarnej očisty a skrášľovania ma čakajú aj menej lákavé veci ako umývanie okien a vypratanie skrine, no to všetko patrí k jednému celku. Doma musí byť pekne a príjemne. Nie som ani zďaleka človek čo by sa naháňal za každou špinkou, práveže som veľký lenivec, no vekom si uvedomujem, ako veľmi ma priestor v ktorom žijem ovplyvňuje.

A preto…

…ak chcete vymaľovať, zrekonštruovať kúpeľňu či kuchyňu alebo si kúpiť novú posteľ, gauč či doplnky do kuchyne a máte na to prostriedky a čas, choďte do toho. Ak vás doma trápi fŕkanec farby na stene, ak si povzdychnete nad rokmi vysedenom gauči, dvierkami, ktoré nedoliehajú či nad niečím čo nefunguje a prináša viac oštary ako osohu, pustite sa do toho a urobte zmenu. Znamená to urobiť si dlhodobo radosť. Teraz je na to ten najlepší čas.

Tento článok vznikol v spolupráci s FAVI.sk