Vegánska špajza

máj 20, 2021

V tomto článku sa dozviete čo všetko sa vám oplatí mať po ruke v kuchyni. Nielen vegánom, ale hocikomu kto si užíva plnú chuť jedla a zároveň rád zdravo maškrtí a nie vždy má čas variť. Úplne základy aj vychytávky. Rozdelím to na kuchynské skrinky, kde mám veci potriedené do kategórií.

Skrinka č. 1

Prvá skrinka obsahuje “raňajkové” ingrediencie, orechy, orechové maslá a pár prísad na pečenie, ktoré sa však hodia aj do kaše. Okrem vločiek ktoré priateľ raňajkuje a ja používam napríklad do fašírok obsahuje veľa druhov semienok a orechov. Vždy mám po ruke konopné semienka bohaté na živiny. Nemajú výraznú chuť a sypať sa tak dajú na slané aj sladké jedlá. Nesmú chýbať kešu oriešky, z ktorých sú výborné krémové omáčky a krémy na torty. Vždy mám doma aj para orechy pre dennú dávku selénu. Ďalej by ste v skrinke vždy našli biely a čierny (nelúpaný) sezam, ľanové semienka a môj milovaný mak. Ešte dôležitejšie ako spomenuté položky je arašidové maslo a tahini. Tie používam na takmer dennej báze k ovociu, do dresingov, do môjho obľúbeného hummusu či omáčok. Poslednými ingredienciami v skrinke sú kvalitné kakao, hrozienka, horká čokoláda a kokos. Ak máme akurát granolu či nejaké cereálie, tiež ich šupnem do tejto skrinky.

Skrinka č. 2

V tejto väčšej skrinke uskladňujem múku, cukor, maličkosti na pečenie, cestoviny, ryžu, sladidlá a dochucovadlá. Z múky to nie je nič zaujímavé, pretože bezlepkové múky nepoužívam. Vždy mám doma pšeničnú bielu múku, a to hladkú a polohrubú. Rada pečiem chlebík a pizzu, na ktorú používam skôr chlebovú múku, takže aj tú mám vždy po ruke. A figu, jednu bezlepkovú múku mám – cícerovú. Cícerová múka je po zmiešaní s vodou super náhrada vajíčka napríklad pri obaľovaní a je fajn aj na zahusťovanie. Pri múkach mám ešte dva druhy strúhanky – obyčajnú strúhanku a panko strúhanku, ktorú fakt zbožňujem.

Poďme na sladenie. Používam trstinový cukor, agáve sirup, javorový sirup a púpavový med od mamky. Ten je vegan. V druhej časti skrinky mám cestoviny, rezance a ryžu. Z cestovín by ste u mňa vždy našli špagety, penne a kolienka. Z rezancov mám vždy po ruke udon a ryžové rezance. Ryžu používam obyčajnú guľatozrnnú, basmati a jasmínovú ryžu. Skrinka obsahuje aj maličkosti na pečenie ako kypriaci prášok, sušené droždie, jedlú sódu, vanilkový cukor, rôzne arómy, kukuričný škrob.

Ideme na korenie. Moje najpoužívanejšie sú sladká, štipľavá a údená paprika, čierne korenie, drvená a rímska rasca, sušený cesnak, oregano, rozmarín, škorica, korenie na pizzu, majorán, bobkový list a chilli vločky. Veľmi dôležité sú aj indické koreniny ako garam masala, mletý koriander a kurkuma. Nesmie chýbať himalájska soľ a čierna soľ, ktorá dodá vašim pokrmom vajíčkovú chuť. Nová vychytávka v mojej špajzi je vločková soľ, ktorá je trocha fancy, rozpúšťa sa pekne na jazyku a vyzerá pekne na fotkách. Samozrejme mám aj pre vegánov tak dôležité lahôdkové droždie, ktoré chutí príjemne syrovo. Do polievok používam sypký bujón z DMky, lebo už bohužiaľ nemám domáci od mamky. Ešte tu mám nori vločky a celé nori plátky na sushi a ryžový papier.

Skrinka č. 3

V tretej skrinke uskladňujem predovšetkým strukoviny, zaváraniny, pasírované paradajky a pretlaky a džemy. Strukoviny jem každý deň a sú pre mňa, dá sa povedať, základom celého jedálnička. Lacné, dostupné, zdravé a nasýtia. Vždy som zásobená hnedou a červenou šošovicou, tá je úplný základ. Ďalej mám vždy po ruke suchý aj konzervovaný cícer na hummus, falafel a cícerový paprikáš a taktiež suchú aj konzervovanú bielu fazuľu do polievok a na nátierky. Väčšinou mám “na sklade” aj žltý polený hrach, mungo a zmes strukovín na hŕstkovú polievku.

Zo zaváranín sú pre mňa osobne najdôležitejšie kyslé uhorky. Aký by to bol život bez kyslých uhoriek? Zlý, veľmi zlý. Mamka ma ešte zásobuje rôznymi zaváraninami a kompótmi podľa aktuálnej ponuky. Najradšej mám zavárané hrušky k slaným jedlám. V skrinke mám aj domácu jablkovú výživu, pasírované a krájané paradajky a pretlaky. V skrinke je vždy aj marhuľový a jahodový džem a slivkový lekvár.

Skrinka č. 4

Táto skrinka je taký úzky vertikálny šuflíček, ale veľmi dôležitý. Mám tam olejeolivový, sezamový, avokádový, repkový a tekvicový. Keďže tamari a sójovku kupujem v pollitrových flašiach, aj tie sú v tomto šuflíku. Mám tu uskladnený aj obyčajný a jablčný ocot a neotvorené rastlinné mlieka. Používam predovšetkým nesladené sójové mlieko, no občas si kúpim aj mandľové mlieko. Pri mliekach mám aj rastlinné smotany.

Skrinka č. 5

Táto skrinka je malinká a obsahuje SNAAAACKS. Sladké a slané. Málokedy vidím ľudí, že by to nejako ukazovali, ale ja si takmer každý deň dám absolútne bez výčitiek za hrsť solených chipsov či arašidových chrumiek. Zo zdravších slaných pochutín mám v skrinke momentálne údené mandle a nesolené arašidy, ktoré používam aj do varenia. Zo sladkého kvalitné sušené marhule a sušené mango. Moja obľúbená vegánska sladkosť sú Lotus keksíky a nátierka. Mám veľmi rada aj citrónové Manner keksíky. Občas si kúpim v Kauflande nejakú sladkosť značky VeganZ, ale to je veľmi ojedinelé, lebo mi je ľúto dávať také peniaze za kus sladkosti. Vždy tu mám aj zopár raw či orieškových tyčiniek, ktoré schmatnem so sebou, keď niekam idem a nestíham sa najesť.

Mať kvalitne zariadenú špajzu je základom príjemného varenia a pečenia, ale aj bohatého jedálnička. Dúfam, že som vás niečím inšpirovala a obohatila 🙂