Dobré zvyky

máj 20, 2021

Za mojich 27 rokov života som sa okrem iného naučila aj to, že čo sa týka stravy a pohybu, stačia mi dobré zvyky. Je to dobré, pretože neviem a nechcem robiť veľké zmeny. Malé dobré zvyky si ledva všimnem a robím ich akosi automaticky, za čo som veľmi rada. Ale kým sa z niečoho stane zvyk, možno sa oplatí zapnúť si budík, napísať si niekam nejaký odkaz či pripomínať si, o čo tu vlastne ide…a ide o nielen fyzické ale aj psychické zdravie.

Nehovorím teraz o veľkých zmenách v jedálničku ani o fučaní vo fitku. Hneď chcem upozorniť, že v tomto smere som fakt nanič. Ale veľa maličkostí…to je akési prijateľnejšie a spolu tvoria jeden fajn celok.

Premyslela som pre vás celý zoznam dobrých zvykov. Občas z nejakého na čas vypadnem a potom si musím znova zvyknúť, ale viac-menej s týmito malými zvykmi spolunažívam stále a verím, že z nich benefitujem. Tu sú:

 1. Poriadny pohár vlažnej vody hneď ráno a voda stále poruke. Keď som fancy tak pridám aj citrónovú šťavu či jablčný ocot. Predstavte si, že som celkom bežne mávala také dni, že som vypila možno pol litra. Hrozné. Napite sa hneď teraz. Poriadne.
 2. Porcia listovej zeleniny k slanému obedu či večeri. Takto som prestala vyhadzovať čerstvý špenát, nedojedené šalátové srdiečka a podobne. Míňajú sa ani neviem ako. Je fuk, či to k tomu jedlu pristane. Ak nie, tak to zošrotujem prvé a potom sa pustím do hlavného chodu.
 3. Humus. Vysvetlím. Ja osobne mám strašne rada humus a ono to je reálne iba cícer s tahini a trochou soli a citrónovej šťavy. Veľmi zdravá vec ak to nepreženiete s pridaným tukom či soľou. Viem ho zjesť na kilá a vždy k nemu zjem plno mrkvy, až si pripadám ako zajac. Možno by sa tento bod mal volať skôr “nájdenie si zdravého snacku, ktorý budete chcieť robiť každý týždeň a ešte k nemu zjete plno zeleniny”. Ale to je príliš dlhé.
 4. Koláče a dezerty prepchané ovocím. Tým myslím, že spravím bublaninu kde ide 100 g múky a 200 g ovocia. Alebo crumble, kde ide aj 300 g ovocia a iba trocha múky, vločiek a cukru na posýpku. Toto patrí medzi novšie zvyky a veru lepšie upiecť toto ako múčne nebo a potrieť ho maslovým krémom. Aj keď, aj to občas treba. Ale o dosť menej.
 5. Sušené ovocie a orechy ako snack. Sama seba občas prekvapím keď chcem oreo ale siahnem po dobrých sušených marhuliach či hrsti kešu a som spokojná. Tu je najdôležitejšie, aby to ovocie a orechy boli kvalitné, inak vám nebudú chutiť a nesiahnete po nich.
 6. Yoga. Ja neznášam šport a nepohodlie ale v yoge som našla niečo, čo mi v živote chýbalo. Nemusíte robiť vôbec nič krkolomné ani namáhavé. Aj príjemne sa ponaťahovať na podložke, trocha popremýšľať, zhlboka dýchať, to všetko je dobré.
 7. Odignorujte ľudí, ktorí vám stále zhoršia náladu, alebo vás nejako naštvú. Proste sa na nich vykašlite. Viem, že to je ťažšie, keď ide o vzťahy na pracovisku alebo v rodine (keď sa tým ľuďom neviete vyhnúť). Ak to však ide, vedzte, že nikomu nie ste dlžní vašu pozornosť.
 8. Chvíľka pre seba. Kým som na toto prišla, jojoj…Človek sa iba naháňa a rieši veci a zabúda na to svoje telo, ktoré chodí, pracuje a podáva výkony. Raz za čas sa treba rozmaznať, dať si kúpeľ, masku na tvár, dlhšie si pospať či ísť na masáž.
 9. Nestíhate? Máte toho priveľa na pleciach? Povedzte nie. Naučiť sa hovoriť nie je pre mňa osobne celý život ťažké, ale posledné roky som sa v tom zlepšila. Hlavne preto, že som si všimla, ako veľa toho stres vie ovplyvniť.
 10. Kladenie si drobných prekážok, ktoré vedú k fyzickej aktivite. Nejsť vždy výťahom a eskalátorom. Neparkovať ihneď pri vchode do obchodu. Ak niečo nie je ďaleko, ísť proste pešo. Aj keď máte zaplatenú električenku.
 11. Využívajte keď je vaše obľúbené ovocie v sezóne alebo najľahšie dostupné a vtedy sa ho ojedzte. Vtedy je najlepšie a je najľahšie si na ňom vytvoriť závislosť. U mňa sú to hlavne pomaranče v zime. Ten vitamín C nie je na škodu.
 12. Vitamíny pod nosom. Keď mám vitamíny v skrinke medzi potravinami alebo v šuflíku pri liekoch, ani za celý svet si nespomeniem, že ich mám zobrať. Dať si ich na pracovný stôl je už iná káva.
 13. Otvorená myseľ pri skúšaní nových zdravých potravín, aj keď sa nezdá, že môžu chutiť dobre. Quinou som skúsila len nedávno a stala sa z nej moja nadýchano-troškachrumkavá láska.
 14. U mňa novší zvyk – žiaden mobil do postele. Je to lákavé scrollovať v posteli mobil, ale môže to byť zákerná vec a u niektorých ľudí to vedie aj k tomu, že sa im ťažšie zaspáva. Za mňa nie je nič horšie ako pred spaním zavadiť o pracovný e-mail alebo znepokojivú správu. Do postele už iba kniha.

Napadá mi aj viac vecí, ale nechcem ich písať, ak ich sama vôbec nepraktizujem. Akože napríklad beh a podobné veci, pri ktorých by som možno aj umrela, hah.

Verím však, že časom sa tento zoznam ešte rozšíri, lebo vekom mi tieto veci dopínajú. Určite aj vám.

Preto sa nad nimi skúste zamyslieť a možno zistíte, že toho robíte pre svoje zdravie viac, ako sa zdá. Aj keď nemáte permanentku do posilňovne a nemáte každý deň odporúčanú porciu ovocia. Na drobné dobré zvyky máme čas všetci.