Prečo vegánstvo

máj 20, 2021

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa niekto rozhodne pre vegánstvo. Ja mám v podstate jeden jediný, ktorý zároveň považujem za ultimátny a najsilnejší. Láska k zvieratám. K všetkým zvieratám.

Zdraví a vitálni môžete byť aj keď bežne konzumujete živočíšne produkty. Veru áno. Uľahčiť to planéte môžete napríklad aj ako reducetarián. Taktiež môžete robiť uvedomelejšie rozhodnutia v iných sférach života. Cestovať radšej autobusom ako autom. Triediť odpad. Nakupovať lokálne.

Čo sa však nedá je mať úprimne rád zvieratá a zároveň podporovať, že im niekto bude robiť zle. Nedá sa to, len čo sa dozviete, čo sa im deje predtým, než ich ľudia môžu kúpiť úhľadné zabalené a navariť z nich obed. Tento článok nemá obsahovať informácie o týchto veciach. Nemá byť poučný. Na to tu je internet plný rôznych dokumentov a videí, ktoré určite postačia. Nemá byť ani karhavý či vyčítavý.

Chcem iba napísať o tom ako už odmalička vnímam zvieratá, pretože to je u mňa jadro vegánstva.

Zvieratá sú pre mňa tie najčistejšie, najmilšie, najnevinnejšie bytosti. Už ste sa niekedy skúsili zadívať do očí napríklad krave? Ja v pohľade zvieraťa vidím dušu. Niečo viac. Nejaké to svetielko, ktoré tam majú aj ľudia. Život, emóciu, niečo čo nás a zvieratá odlišuje od poličky a chladničky. Viem, že každá kravička, pes, myška, mačka či včielka sa chce mať dobre a užiť si tento svet presne tak ako my. Nikto predsa nechce trpieť.

No a kto som ja, aby som im v tomto nejako bránila, kazila im to, komplikovala, ba dokonca podporovala ich utrpenie a platila iným, aby im ubližovali? Týmto nevinným tvorom? Kvôli čomu?

Lebo ja sa viem najesť aj inak. Viem si život užiť aj inak. Keď som si to uvedomila, prestala som nakupovať živočíšne produkty. Najlepšie rozhodnutie v mojom živote.

Nebudem hovoriť o úžasných účinkoch vegánstva na zdravie či vzhľad, lebo aj vegáni môžu mať stravu zloženú prevažne z chleba a zemiakov, ale je mi určite ľahšie na duši. Akosi radostnejšie.

Preto vegánstvo. Pre zvieratá aj pre mňa.