Spoznala som svoju DNA

okt 1, 2022

Ako často sa zamýšľate nad svojím zdravím? U mňa, ako iste u mnohých mladých ľudí, to je zvyčajne až na impulz toho, že ma niečo bolí alebo mi nie je dobre. Občas mi niečo na internete brnkne do nosa. Príde krátke zamyslenie sa v zmysle “Hm, ktovie, či mám dostatok tohto vitamínu?” alebo “…a ja nemám na niečo takéto nábeh?”. Existujú milióny veci, ktoré sa nám ľuďom môžu stať a nie je v našich silách zamýšľať sa nad každou z nich. Jednou z možností ako zistiť o svojom zdraví viac a môcť sa na niečo zamerať je dať si spraviť DNA test.

Preto sa teším, že som v rámci spolupráce so slovenskou spoločnosťou DNA ERA dostala možnosť vyskúšať si otestovanie mojej DNA na vlastnej koži (alebo skôr sline 🙂 ). Domov mi bol doručený odberový kit aj s informáciami ako správne odobrať vzorku. Do pár minút som bola oboznámená s tým ako na to, vatovou tyčinkou som odobrala z ústnej dutiny vzorku mojich slín (nič nepríjemne ani bolestivé) a všetko starostlivo zabalila. Potom vzorku odniesol kuriér a dostala sa až do certifikovaného laboratória v Nemecku, kde bola moja DNA preskúmaná. Výsledky mi boli o zopár týždňov doručené na môj zaregistrovaný účet.

Ako také výsledky vyzerajú si môžete pozrieť v DEMO účte, čo určite odporúčam. V skratke však spomeniem, že v prípade, že si vyberiete Complex DNA test vás čaká veľa informácií o tom, aké zdravotné komplikácie vám môžu hroziť, aké sú vaše športové predispozície, ako môžu vaše gény ovpyvniť zdravie vašich detí, ako vaše telo reaguje na rôzne lieky a potraviny a po novom aj ako vaša genetika vplýva na kvalitu vašich zubov, vlasov či pokožky. Ide o veľa užitočných informácií, na ktoré som bola veľmi zvedavá a o niektoré z nich sa chcem s vami podeliť.

 

DNA ERA

 

Zistila som o sebe napríklad, že:

  1. Mám vyššie riziko poruchy rytmu srdca

Prekvapilo ma to. Nie preto, ze by bol špeciálny dôvod, prečo by sa mi to nemohlo stať, ale preto, že srdce jednoducho nie je niečo, nad čím by som sa celý život zamýšľala dokopy viac ako 5 minút. Toto je zjavne niečo, čo sa v mojom prípade určite oplatí prebrať s lekárom počas preventívnej prehliadky. Taktiež to je niečo, čo by som mala spomenúť mojej rodine, lebo ak to mám v génoch ja, je možné, že aj oni. Viete o tom, že v našej populácií sú choroby srdca a ciev najčastejšou príčinou úmrtia? Som rada, že sa mi zdravie môjho srdca dostalo takouto cestou do povedomia.

  1. Mám mierne zvýšené riziko obezity a vyššiu citlivosť na saturované tuky

Pri týchto dvoch výsledkoch vidím prepojenie. Ale…ja a obezita? Celý život som bola chudá. Čo však nie je teraz môže prísť keď budem mať 40 alebo 50. Našťastie, stravou viem regulovať v tomto prípade veľa. Moja rastlinná strava zaisťuje, že sa vyhýbam mnohým potravinám, ktoré obsahujú vysoký podiel saturovaných tukov, ako napríklad mäsovým a mliečnym výrobkom. Na druhej strane sú rôzne vegánske produkty, s ktorými by som to tiež nemala preháňať – pečivo, sladkosti či vyprážané jedlá. To kde mi DNA nenadelila musím vyvážiť mojimi návykmi.

  1. Mám potenciál vynikať v rýchlostno-silových športoch

Tento výsledok ma potešil a zamrzel zároveň. Potešil, lebo to znie super. Zamrzel, lebo som anti-športový človek a možno som niečo v živote prepásla. Nemyslím zlatú medailu na olympiáde, ale skôr to, že nemám zdravý koníček, ktorý som možno mohla mať, keby som nemala už odmalička v hlave zakorenené, aká som na športy nevhodná, lebo sa mi nepodarilo na telesnej urobiť pekný kotrmelec vzad. To sú také zážitky a skúsenosti, ktoré si niektorí nesieme zo školy a spomienky na ne nás môžu brzdiť. Tento výsledok ma však motivoval vyskúšať niečo nové. Vraj by som mohla byť dobrá v plávaní, kulturistike či v bojových športoch. Bolo by určite super mať okrem mojich klasických sedavých koníčkov aj niečo pohybové a moja DNA hovorí, že by sa mi v tom mohlo aj dariť.

Zaujímavosti

Ako vegánku ma potešilo, že mám predispozíciu k vyššej hladine vitamínu B12. Taktiež mám nízke riziko karcinómu prsnika a patrím takto k 25% ľudí v slovenskej populácii s najnižším rizikom. Mám schopnosť vnímať určité horké chute. To celkom vysvetľuje, prečo neznášam reďkovky či grep a stále som neprišla na chuť káve. Mám zvýšené riziko vzniku syndrómu karpálneho tunela, ktorý sa u žien vyskytuje častejšie a veľmi si nepomáham ani tým, že celý deň v práci klikám myškou. Moja DNA taktiež hovorí, že mám vyššiu pravedpodobnosť na to, že sa mi rozvinie laktózová intolerancia a že by som mala navýšiť príjem antioxidantov, pretože to vyzerá, že u mňa majú zníženú aktivitu. Musím si dať pozor aj na svoj zrak, pretože mám mierne zvýšené riziko vekom podmienenej degenerácie makuly (žltej škvrny), ktorá je miestom najostrejšieho videnia v oku.

Výsledky, ktoré s vami zdieľam však ani zďaleka nie sú všetko, čo som si o sebe prečítala. Pri každom výsledku nájdete veľa zaujímavého a obohacujúceho čítania. Charakteristiky chorôb a predispozícií, štatistiky a odporúčania, ale aj vedecké pozadie pre tých, ktorí chcú vedieť ako presne sa k daným záverom došlo.

Tá najlepšia vec je však to, že je to celé o vás. Akoby ste o sebe čítali príbeh. Príbeh o vašej DNA, ktorá ovplyvňuje váš život. Chcete ju spoznať? Ak áno, do 31.10.2022 môžete pri nákupe využiť tieto zľavové kódy:

  • mydnamaktarinka30 – zľava 30€ (platí iba na DNA Complex test a jeho množstevné kombinácie)
  • mydnamaktarinka10 – zľava 10€ (platí na všetky DNA testy + rozšírenia; neplatí iba na konzultácie)

Moja osobná skúsenosť s DNA ERA je veľmi pozitívna a všetkým vám úprimne odporúčam vyskúšať jeden z variantov DNA testu. Nepochybujem o tom, že o sebe zistíte veľa zaujímavých vecí, ktoré vás naštartujú na ceste za zdravším životom.